kosmo-medyk.pl

kosmo-medyk- zdrowie, uroda, dieta

swędzenie skóry po opalaniu
Dziecko Uroda

Swędzenie skóry po opalaniu a skuteczne przeciwdziałanie

Gdy za oknem zaczyna robić się ciepło i mocno świeci słońce, wówczas wiele osób, pragnie posiadać pięknie opalone ciało. Niestety po długotrwałym przebywaniu na słońcu skóra często zaczyna łuszczyć się. Problem ten dotyczy zarówno po opalaniu na słońcu, jak i solarium. Jest to wynik oddziaływania na skórę intensywnego ciepła. Nieprzyjemny świąd skóry bardzo często łączy się również z jej zaczerwienieniem. Jak skutecznie zapobiec tej uciążliwej dolegliwości?

Dlaczego występuje swędzenie skóry po opalaniu?

Istnieje kilka powodów swędzenia skóry po opalaniu. Jedną z istotnych przyczyn towarzyszących mocnemu świądowi skóry jest jej silne odwodnienie. Podczas intensywnego przebywania na słońcu, wskutek wysokiej temperatury tkanki skóry zostają pozbawione wilgoci. Dzieje się tak bardzo szybko i w wielu przypadkach skóra momentalnie staje się przesuszona oraz zaczyna się nieestetycznie kurczyć. W związku z tym pojawia się uczucie pieczenia oraz dochodzi do łuszczenia się naskórka.

Inną oznaką długotrwałego przebywania na intensywnym słońcu jest pojawienie się na skórze silnych zaczerwienień, a często nawet oparzeń. Zjawisku temu towarzyszy obrzęk oraz silne pieczenie. Przypadłość ta prowadzi często nie tylko do uszkodzenia skóry, lecz także może doprowadzić do rozwoju nowotworu.

Skuteczne sposoby na swędzącą skórę po opalaniu

Gdy po długotrwałym przebywaniu na słońcu skóra zaczyna nas swędzić, to wówczas ważne jest, aby ją odpowiednio nawilżyć. Dobrym sposobem jest zastosowanie silnie nawadniających żeli oraz balsamów. Najlepsze są te kosmetyki, które zawierają w swoim składzie: aloes, miód oraz kwas hialuronowy. 

Dobre właściwości posiadają takie kosmetyki do pielęgnacji, które zawierają w składzie składniki o właściwościach kojących skórę, a więc takie które zawierają prowitaminę B5. Bardzo pomocne są także preparaty z wysokim stężeniem witaminy E.

Istnieją także domowe sposoby, które potrafią przynieść znaczną ulgę. Od lat sprawdzonym sposobem są okłady z ogórka, kefiru oraz maślanki.

Mocne swędzenie skóry po opalaniu może być oznaką uszkodzenia tkanek. W takiej sytuacji warto czym prędzej sięgnąć po preparaty odbudowujące. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie naturalnych olejów, na przykład arganowego lub konopnego. Z kolei niewskazane są ciężkie oraz tłuste maści, które to potrafią jeszcze bardziej obciążyć skórę.

Skuteczne działanie wykazują też preparaty z zawartością ceramidów, które przyspieszą regenerację skóry oraz w dużym stopniu wspomagają odbudowę jej bariery ochronnej.