kosmo-medyk.pl

kosmo-medyk- zdrowie, uroda, dieta

sposoby radzenia sobie ze stresem
Zdrowie

4 sposoby radzenia sobie ze stresem

Problemy w pracy, pośpiech, brak koncentracji, kłopoty ze snem, złe samopoczucie, nadmiar obowiązków w domu – to wszystko wydaje Ci się znajome? Długotrwały stres jest bardzo niebezpieczny dla organizmu. Trzeba temu jak najszybciej zaradzić. Zobacz, jakie są sposoby radzenia ze stresem.

Rozpoznaj problem i poszukaj wsparcia

Kłótnia z partnerem, egzamin na prawo jazdy czy spóźnienie się do pracy to codzienne problemy, z którymi wiele z nas się zmaga. Wtedy pojawia się sytuacja stresowa, czyli organizm reaguje w jakiś sposób na dostarczone mu bodźce. Nerwy mogą objawiać się w różny sposób – nadmierne pocenie się, krzyk, ścisk w żołądku, ból głowy, szybsze bicie serca. Objawy są zależne od konkretnego organizmu. Jednorazowy, chwilowy stres zdarza się każdemu z nas. Kiedy jednak trwa on znacznie dłużej, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Chodzi tu o trudne sytuacje życiowe, kłopoty finansowe czy depresje poporodowe. Permanentny brak koncentracji, bóle głowy, rozdrażnienie to symptomy, których nie wolno lekceważyć. Trzeba wtedy dać sobie pomóc, w trosce o swoje samopoczucie oraz zdrowie. Najpierw warto porozmawiać z kimś bliskim i zastanowić się, co jest źródłem długotrwałego stresu. Jak to zrobić? W najlepszy dla Ciebie sposób, możesz nawet wypisać lub narysować to, co Ci przyjdzie do głowy na kartce. Zdanie sobie sprawy z tego, co się dzieje to pierwszy ważny krok. Przewlekły stres można leczyć z pomocą specjalisty, w tym psychologa.

A co zrobić, kiedy pojawiają się chwilowe problemy i w związku z tym bardzo się denerwujesz albo często czujesz rozdrażnienie? Zobacz nasze sposoby na radzenie sobie ze stresem.

Zmień nawyki żywieniowe i zacznij się ruszać

Nie ulega wątpliwości, że aktywność sportowa potrafi rozładować stres. Możesz rozpocząć od spaceru szybkim marszem albo jeździe rowerem. Ćwiczyć warto także w domu. Więcej adrenaliny dostarczysz swojemu organizmowi, kiedy zapiszesz się np. na sporty walki. Jeśli jednak czujesz, że nie jest to dla Ciebie, możesz zdecydować się na jogę albo medytację.

Odskocznia od codzienności

Znajdź coś, co sprawia Ci przyjemność i podczas wykonywania tej czynności, nie myślisz o swoich problemach. Dla jednych może to być gotowanie, dla innych czytanie książek kryminalnych. Jeśli chcesz rozwijać nowe umiejętności, o których zawsze myślałeś, to dobry moment. Nauka nowego języka, warsztaty kulinarne, pływanie, taniec towarzyski to tylko niektóre z pomysłów. W Internecie jest też wiele ciekawych kursów, które możesz robić bez wychodzenia z domu. Szybki kredyt pozwoli Ci je sfinansować.

Nie unikaj też kontaktu z ludźmi. Wybierz się na wędrówkę w góry z bliskimi, przejażdżkę rowerową albo wyjedź na weekend na żagle. Warto otaczać się ludźmi, którzy Cię nie krytykują, tylko próbują wesprzeć, nawet swoją obecnością.

Zadbaj o sen

Regularny sen jest niesamowicie ważny w walce ze stresem. Każdy z nas powinien spać nieprzerwanie od 7 do 9 godzin. Aby lepiej radzić sobie ze snem, nie używaj telefonu przed zaśnięciem i ogranicz bodźce z zewnątrz.