kosmo-medyk.pl

kosmo-medyk- zdrowie, uroda, dieta

dieta dąbrowskiej
Dieta

Dieta Dąbrowskiej – lekarstwo na wiele chorób?

Kiedy człowiek jest dotknięty różnymi dolegliwościami i chorobami, pojawia się potrzeba znalezienia lekarstwa. Nie zawsze odpowiedzi na trudne pytania można uzyskać w gabinecie specjalisty. Czasami taka osoba najpierw chce spróbować metod naturalnych. Popularna dieta Dąbrowskiej bywa przedstawiana jako lekarstwo na wszystkie choroby.

Dozwolone i zakazane

Dieta dr Dąbrowskiej jest również znana jako post Daniela. Pełen post trwa 42 dni, ale niektórzy praktykują też krótsze wersje, na przykład 7 albo 14-dniowe. Na czym polega ta dieta? Jakie mają być jej efekty? W czasie postu dozwolone jest spożywanie tylko określonych warzyw i owoców, właściwie w dowolnej formie. To znaczy można jeść na przykład marchew, kapustę, pomidory, zarówno na surowo, jak też po przetworzeniu, czyli gotowaniu albo duszeniu. Dzięki temu w tej diety mogą skorzystać także osoby, które nie tolerują surowych warzyw, ponieważ odczuwają ból brzucha po ich spożyciu. Istnieje dokładna lista warzyw i owoców, jakie mogą być spożywane w czasie postu, a także lista warzyw i owoców, które są absolutnie zakazane. Jeżeli coś nie jest wymienione na liście, to nie wolno tego spożywać, ponieważ można zepsuć cały efekt. Niektórzy jednak upierają się przy swoim i na przykład decydują się na picie kawy, uzasadniając to bólem głowy, jeśli tej kawy nie wypiją codziennie rano. Zasady diety zostały jednak stworzone przez specjalistów i nie można ich modyfikować na własną rękę.

Kiedy zastosować dietę?

Dieta dr Dąbrowskiej jest szczególnie popularna wśród osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne. Jeżeli w organizmie toczy się stan zapalny, bardzo dobrym pomysłem jest odstawienie glutenu i nabiału, ponieważ są to produkty, które nasilają stany zapalne. Spożywanie samych warzyw i owoców oczywiście nie dostarczy organizmowi odpowiedniej liczby kalorii, dlatego też jest to post na kilka lub kilkanaście dni, a nie sposób żywienia na całe życie. Trzeba o tym pamiętać. Wiele osób powtarza post na przykład raz roku, aby się oczyścić. Niektórzy łączą praktykę postu z innymi praktykami duchowymi, włączając w to religię. Można jednak poprzestać na motywacjach zdrowotnych. W czasie takiej diety normalna jest utrata kilogramów. Niektórzy tracą nawet kilka kilogramów już w czasie pierwszego tygodnia. Czasami ta utrata wagi jest trwała, a czasami kilogramy wracają po zakończeniu postu. Wiele zależy od tego, z czym zmaga się dana osoba, jakie ma choroby i dolegliwości. Często na post Dąbrowskiej przechodzą osoby z chorobą Hashimoto i problemami hormonalnymi.