kosmo-medyk.pl

kosmo-medyk- zdrowie, uroda, dieta

przedszkole
Dziecko

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w przedszkolu?

Zapisanie swojego dziecka do przedszkola to dla wielu rodziców trudny moment. Z jednej strony mogą być spokojni o opiekę dla swojej pociechy, gdy wrócą do pracy oraz innych swoich obowiązków. Jednakże wielu rodziców zastanawia jak przygotować dziecko do przedszkola, aby zapewnić mu jak największy komfort oraz poczucie bezpieczeństwo. Najbardziej podstawowe kwestie takie jak wygodne kapcie i komfortowe ubranie są równie istotne co przejście procesu adaptacji i nauczenie dziecka kilkugodzinnych rozstań.

Przygotowanie plecaka przedszkolnego

Każde dziecko uczęszczające do przedszkola powinno posiadać własny plecaczek z odpowiednim wyposażeniem. W plecaku muszą znaleźć się kanapki na drugie śniadanie, ubrania na zmianę oraz bardzo wygodne kapcie. Z pewnością zawartość plecaczka może być z czasem modyfikowana na wyraźną prośbę nauczycielek lub samego dziecka.

Uważność na potrzeby dziecka

Priorytetem dla każdego rodzica powinna być uważność na potrzeby swojego dziecka. Zwłaszcza czas, gdy zaczyna ono uczęszczać do przedszkola wymaga od rodziców ogromnej uwagi. Nawet tak prosty wybór jak kapcie do sali przedszkolnej powinien być dokonany wraz z dzieckiem. Każda sytuacja, w której maluch zdejmie kapcie lub zgłosi jakiekolwiek uwagi odnośnie ich komfortu należy traktować bardzo poważnie. Jeśli więc nauczycielki zwrócą uwagę na częste ściąganie kapci przez dziecko w ciągu dnia warto zastanowić się nad przygotowaniem obuwia w większym rozmiarze.

Proces adaptacji

Dla dziecka przedszkole jest pierwszą instytucją, do której zaczyna uczęszczać w swoim życiu. Pozostawienie dziecka już pierwszego dnia na wiele godzin wśród obcych dla niego dzieci i nauczycielek może mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego też rodzice powinny przejść wraz z maluchem okres adaptacji. Pierwsze dni warto poświęcić na zwiedzanie placówki i naukę pewnych zasad takich jak przebieranie butów na kapcie w wyznaczonej do tego szatni, korzystanie z łazienki oraz branie udziału w aktywnościach zaplanowanych przez wychowawczynię. Dziecko, które pierwsze dni może swobodnie oswajać się z nową sytuacją w obecności rodzica znacznie chętniej uczęszcza do przedszkola. Przede wszystkim proces adaptacji ma na celu wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa u dziecka, które nie poczuje się porzucone przez mamę i tatę. Zbudowane we wcześniejszych latach przywiązanie, które zostanie odpowiednio wzmocnione przed pójściem do przedszkola pozwoli dziecku rozwijać się w prawidłowym tempie bez przykrych sytuacji, takich jak płacz i krzyki.