Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś
Uroda

Jakie objawy są wskazaniem do USG brzucha?

Data publikacji 24 maja 2022


Badania USG brzucha w szybki i bezinwazyjny sposób pozwalają na diagnozowanie wielu dolegliwości narządów w jamie brzusznej.

USG brzucha jest bardzo pomocne w diagnozowaniu wielu dolegliwości. W przypadku konieczności wykonania USG brzucha Kraków jest jednym z miast, gdzie można przeprowadzić to badanie również w prywatnych klinikach i gabinetach bez czekania na odległe terminy w ramach NFZ. Kiedy warto skorzystać z USG brzucha?

Jakie narządy bada USG brzucha?

Przez badanie jak USG brzucha można ocenić wygląd oraz pracę wielu narządów znajdujących się w jamie brzusznej.

Podczas badania specjalista ocenia poniższe narządy:

  • wątroba
  • pęcherzyk i drogi żółciowe
  • trzustka
  • jelita
  • śledziona
  • nerki
  • pęcherz moczowy

Dodatkowo badanie może również obejmować ocenę narządów rodnych w przypadku kobiet oraz gruczołu krokowego w przypadku mężczyzn.

Gdy wskazane jest USG brzucha Kraków umożliwia wykonanie diagnostyki w pełnym zakresie. Można skorzystać z nich między innymi w centrum medycznym Derma-med.pl.

USG brzucha – wskazania do badania

Z USG jamy brzusznej warto skorzystać przede wszystkim wtedy, gdy zauważane są objawy wskazujące na dolegliwości narządów znajdujących się właśnie w tym obszarze.

Najczęściej badania przeprowadzane są wtedy, gdy u pacjenta dochodzi do pojawienia się niepokojących bólów, których przyczyny nie można określić. Zwykle są to bóle powtarzające się, często bardzo uciążliwe, które nawracają. Mogą być one odczuwane w różnych obszarach jamy brzusznej.

Również wskazaniem do USG jamy brzusznej jest nagłe przybieranie na wadze lub utrata wagi. Takie objawy bardzo często pojawiają się w przypadku dolegliwości układu pokarmowego.

O przeprowadzeniu USG jamy brzusznej warto też pomyśleć wtedy, gdy zauważane są problemy polegające na pogorszonym trawieniu. Zaliczają się do nich między innymi problemy jak wymioty, nudności, biegunki, zaparcia, widoczne w kale niestrawione resztki pokarmu, krew.

W przypadku osób starszych zaleca się również przeprowadzanie profilaktycznego badania USG raz na rok lub kilka lat. W ten sposób można w porę wykryć dolegliwości, które nie dają jeszcze odczuwanych objawów, co również pozwala na rozpoczęcie ich szybszego leczenia.

Jak przygotować się do badania USG brzucha?

Badanie USG brzucha jest jednym z badań ultrasonograficznych, które wymagają od pacjenta właściwego przygotowania. Bez niech wyniki badań mogą być zaburzone, a nawet może się okazać, że nie będzie ono możliwe do przeprowadzenia.

Należy pamiętać o tym, że przed USG jamy brzusznej należy prowadzić dietę lekkostrawną i należy zgłosić się na badanie na czczo. Najlepiej, aby ostatni posiłek był zjedzony 6 godzin wcześniej. W dniu badani natomiast należy pić wodę niegazowaną, najlepiej małymi łykami. Profilaktycznie przed badaniem można również zażyć lek zmniejszający wzdęcia, na przykład jak Espumisan.

Pacjenci wybierający się na badanie do centrum medycznego Derma-med.pl mogą również znaleźć dokładne zalecenia na jego stronie internetowej.

Ile kosztuje badanie USG brzucha?

Cena w prywatnym gabinecie wynosi około 150-250 złotych za badanie.

Redakcja kosmo-medyk.pl

Redaktorzy KosmoMedyk.pl to zespół pasjonatów i ekspertów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat kosmetologii, urody, zdrowia oraz lifestyle. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które pomagają naszym czytelnikom dbać o siebie i prowadzić zdrowy styl życia. Każdy z naszych redaktorów posiada szeroką wiedzę i bogate doświadczenie w swoich dziedzinach. Regularnie uczestniczymy w szkoleniach, konferencjach i śledzimy najnowsze badania, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami i odkryciami w branży kosmetycznej i zdrowotnej. Dzięki temu możemy zapewnić naszym czytelnikom dostęp do aktualnych i wartościowych informacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?