kosmo-medyk.pl

kosmo-medyk- zdrowie, uroda, dieta

jakie badanie krwi warto zrobić
Lifestyle

Podstawowe badania krwi, które warto zrobić

Każda osoba, która chce należycie dbać o swoje zdrowie, powinna wpisać w swój terminarz obowiązkowe, coroczne badania krwi. Warto dowiedzieć się, dlaczego są one takie ważne i jak wielki wpływ mogą mieć na dobre samopoczucie i zdrowie.

Jakie badania krwi należy wykonać przynajmniej raz do roku?

Z roku na rok coraz większa liczba osób decyduje się na wykonanie obowiązkowych, podstawowych badań krwi. Wszystko dlatego, że świadomość zdrowotna w społeczeństwie rośnie coraz bardziej i mnóstwo osób zastanawia się, jakie badanie krwi warto zrobić, by móc w porę wykryć alarmujące sygnały wysyłane przez organizm.

Pacjenci, którzy chcą wykonać podstawowe badania krwi, powinni zgłosić się do lekarza rodzinnego po skierowanie. Wykonanie wszystkich potrzebnych badań na własną rękę może być bardzo kosztowne, zwłaszcza w prywatnych laboratoriach.

Lekarz pierwszego kontaktu powinien przynajmniej raz do roku każdemu pacjentowi wystawić skierowanie na morfologię krwi, lipidogram, glikemię, badanie poziomu TSH, próby wątrobowe oraz koagulogram.

Morfologia krwi

Jeśli chodzi o podstawowe badania krwi, to morfologia z pewnością jest jednym z najważniejszych. Dzięki niej można określić liczbę czerwonych i białych krwinek, stężenie hemoglobiny, a także ilość płytek krwi. Warto wiedzieć o tym, że morfologia dostarcza informacji nie tylko o ilości składników krwi, ale także ich jakości. Morfologia to badanie, dzięki któremu lekarz jest w stanie ocenić ogólną kondycję pacjenta, a także postawić diagnozę odnośnie różnego rodzaju dolegliwości i schorzeń.

Osoby zastanawiające się, jakie badania krwi warto zrobić raz do roku, z pewnością na pierwszej pozycji swojej listy powinny umieścić morfologię. Jest to badanie wyjątkowo tanie, a jego wyniki dostępne są już zazwyczaj po kilku godzinach.

Lipidogram

Profil lipidowy, bo także w ten sposób nazywa się to badanie, pozwala zobrazować stężenie cholesterolu w organizmie. Wskazuje także, w jakich proporcjach występuje w ciele człowieka dobry i zły cholesterol. Badanie to jest bardzo ważne, bowiem zaburzenie proporcji tłuszczów w organizmie może prowadzić do rozwoju miażdżycy, która często kończy się groźnymi dla życia powikłaniami. Pierwszy lipidogram każdy pacjent powinien wykonywać około 20 roku życia i powtarzać go corocznie.

Poziom glukozy we krwi

To wyjątkowo proste badanie, na przeprowadzenie którego co roku powinien decydować się każdy pacjent. Pozwala ustalić, jakie jest stężenie glukozy we krwi bądź też osoczu. Na wykonanie badania powinny zdecydować się przede wszystkim te osoby, którym dokuczają objawy wskazujące na możliwy obniżony bądź też podwyższony poziom cukru w organizmie. Na częste, regularne kontrole poziomu glukozy muszą zwrócić uwagę zwłaszcza osoby genetycznie obciążone możliwością występowania cukrzycy, a także kobiety w ciąży.

Podsumowując, lista corocznych badań, jakie powinien wykonać każdy człowiek, jest o wiele dłuższa. Warto udać się po poradę do lekarza rodzinnego, który wskaże, jakie badania bezwzględnie należy wykonać i w razie potrzeby wystawi na nie skierowanie.