Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Problemy psychiczne nastolatków

Problemy psychiczne nastolatków w czasie pandemii koronawirusa

Data publikacji 13 listopada 2021

Pandemia koronawirusa, która wybuchła na świecie w początkach 2020 roku, to poważne zagrożenie nie tylko dla poprawnego funkcjonowania układu oddechowego i innych kwestii fizjologicznych człowieka. Niezwykle ważnym, choć często pomijanym aspektem jest oddziaływanie pandemicznej izolacji na zdrowie psychiczne młodzieży.

Pandemia a zdrowie psychiczne nastolatków – jakie mogą być skutki?

Koronawirusowe restrykcje już teraz wywierają bardzo duży wpływ na życie zawodowe oraz społeczne. Jest to zauważalne szczególnie w przypadku młodych ludzi. Okres nastoletni to jeden z najważniejszych etapów rozwoju człowieka, w którym uczymy się poprawnego budowania relacji z otoczeniem. To właśnie od przebiegu okresu nastoletniego zależy w dużej mierze to, jak będziemy tworzyć relacje w życiu osobistym czy zawodowym.

Niestety, lockdowny i inne ograniczenia wprowadzone w celu walki z pandemią sprawiają, że aktywność nastolatków w takich tradycyjnych miejscach, jak między innymi szkoła, została poważnie ograniczona. Takie czynniki jak na przykład stres i obawy o zdrowie i życie bliskich, utrudnienia w kontaktach z rówieśnikami itd. także przyczyniają się do powstawania problemów psychicznych u młodzieży. Ich przykładowe objawy to między innymi:

  • apatia (spędzanie wielu godzin przed monitorem sprawia, że nastolatkowie coraz lepiej czują się w świecie wirtualnym, zniechęcając się jednak do aktywności w rzeczywistości),
  • depresja wywołana monotonią czy brakiem aktywnego życia towarzyskiego,
  • nerwica powstała w wyniku długotrwałej obawy o życie rodziny czy przyjaciół (może ona objawiać się np. tikami nerwowymi).

Powyższe objawy to tylko niektóre spośród wszystkich symptomów. Należy pamiętać, że problemy psychiczne mogą przejawiać się u każdego nastolatka w sposób indywidualny.

Problemy psychiczne nastolatków w czasie pandemii koronawirusa – dlaczego pomoc specjalisty może okazać się niezbędna?

Oczywiście, opisany powyżej stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że zaradzenie problemowi nie jest możliwe. Wręcz przeciwnie, aczkolwiek w przypadku pojawienia się pierwszych niepokojących symptomów nie wolno zwlekać. Co więcej, nie warto też podejmować działań jedynie na własną rękę – rozmowa rodzica z dzieckiem, choć pomocna, nie rozwiąże jednak tego poważnego problemu.

W takich sytuacjach warto skorzystać ze wsparcia doświadczonego specjalisty, które wskaże słabe obszary w psychice młodego człowieka oraz sposoby radzenia sobie z tymi słabościami. Profesjonalnych psychologów można znaleźć między innymi w ośrodku Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia LUX MED (https://harmonia.luxmed.pl/oferta/konsultacje-psychologa-i-psychiatry/konsultacje-psychologa-dla-dzieci-i-mlodziezy/), który oferuje zarówno konsultacje w formie stacjonarnej, jak i zdalne.

Materiał partnera

Redakcja kosmo-medyk.pl

Redaktorzy KosmoMedyk.pl to zespół pasjonatów i ekspertów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat kosmetologii, urody, zdrowia oraz lifestyle. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które pomagają naszym czytelnikom dbać o siebie i prowadzić zdrowy styl życia. Każdy z naszych redaktorów posiada szeroką wiedzę i bogate doświadczenie w swoich dziedzinach. Regularnie uczestniczymy w szkoleniach, konferencjach i śledzimy najnowsze badania, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami i odkryciami w branży kosmetycznej i zdrowotnej. Dzięki temu możemy zapewnić naszym czytelnikom dostęp do aktualnych i wartościowych informacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?