kosmo-medyk.pl

kosmo-medyk- zdrowie, uroda, dieta

jakie witaminy na stawy
Zdrowie

Jakie witaminy na stawy warto zażywać?

Wiele osób, a zwłaszcza w starszym wieku boryka się z uciążliwymi problemami układu kostnego. Struktury stawowe ulegają ciągłej degeneracji, a bóle stawów pojawiają się najczęściej u osób, które wykonują ciężką pracę. W przypadku występowania takich dolegliwości
warto im skutecznie im zapobiegać. Jakie witaminy na stawy są najlepsze?

Co to są stawy?

Stawy to nic innego jak ruchome połączenia kości, dzięki którym człowiek może swobodnie się poruszać. Kondycja stawów jest zależna od wielu czynników. Istotną rolę w zapewnieniu dobrego funkcjonowania stawów odgrywa właściwy sposób żywienia się. Dobrze dobrana dieta nie tylko wspomaga prawidłowe funkcjonowanie stawów, lecz także działa leczniczo, skutecznie zmniejsza ból oraz w dużym stopniu przyspiesza okres regeneracji.

Do problemów ze stawami bardzo często dochodzi w wyniku braku wystarczającej ilości ruchu i w związku z tym przeciążania stawów. Czynniki te w dużym stopniu wpływają na nieustanne pogarszanie się stanu zdrowia. Tymczasem słabe stawy są narażone na urazy. Aby skutecznie zapobiegać tym dolegliwością warto regularnie zażywać odpowiednie witaminy.

Jakie witaminy na bolące stawy są najlepsze

Dobrą kondycję stawów można utrzymać poprzez stosowanie odpowiednich witamin oraz minerałów. Niezbędne jest zażywanie:

– witaminy D – co prawda witamina ta kojarzy się przede wszystkim ze zdrowiem kości, ale warto także pamiętać o tym, że wpływa bardzo korzystnie na dobrą kondycję stawów. Zażywanie witaminy D jest pomocna w profilaktyce chorób zapalnych, pośród których można wymienić reumatoidalne zapalenie stawów. Warto zatem zażywać tran oraz często przebywać na słońcu.

– wapnia – gdy dostarczamy do organizmu zbyt małą ilość wapnia, to wówczas organizm zaczyna go pobierać ze zgromadzonych zapasów. Gdy jest jego niedostatek, to zwiększa się podatność na złamania.
W wielu przypadkach u osób dorosłych często dochodzi do osteoporozy, a u dzieci do krzywicy. Wapń to minerał niezbędny do tego, aby tkanka kostna była mocna oraz zdrowa. A w połączeniu z witaminą D znacznie lepiej wchłania.

– witaminy C – osoby borykające się z bólami stawów powinny też zażywać odpowiednią ilość witaminy C. Badania wskazują na to, że osoby, które nie posiadają niedoborów tego składnika, chorują o 30 procent rzadziej od pozostałych. Witamina ta jest niezbędna do produkcji kolagenu oraz wpływa bardzo korzystnie na procesy zachodzące w organizmie.

-Witamina C, to nic innego jak kwas askorbinowy, którego niedobór może prowadzić do bólu mięśni oraz stawów. Witaminy tej człowiek nie wytwarza sam, zatem musi ją dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem lub w postaci suplementów.