kosmo-medyk.pl

kosmo-medyk- zdrowie, uroda, dieta

rodzaje skóry
Uroda

Rodzaje skóry. Jak je rozpoznać?

Czy znasz swój rodzaj skóry? Warto go poznać, ponieważ od tego, jaką mamy cerę zależy rodzaj pielęgnacji. Do rodzaju skóry trzeba dobierać odpowiednie kosmetyki. Występują cztery podstawowe rodzaje skóry: normalna, sucha, tłusta i mieszana.

Skóra normalna

To rodzaj skóry, z którą nie ma większych problemów. Nie przetłuszcza się ani nie jest zbyt sucha. Jest miękka w dotyku, a pory nie są zbyt widoczne. Ma równomierny koloryt – jest promienna i wygląda zdrowo.

Nawet o skórę normalną trzeba jednak dbać. Należy dostarczać jej solidną porcję nawilżenia. Na noc z kolei przyda się porządna dawka odżywienia. Konieczna jest dobra ochrona przed słońcem, czyli kosmetyki z filtrami.

Trzeba pamiętać, że taki rodzaj skóry mają zwłaszcza dzieci do okresu dojrzewania. Później mogą pojawiać się już problemy związane z przetłuszczaniem i trądzikiem. O osób dorosłych zdarza się rzadko.

Skóra sucha

Skóra sucha jest widocznie napięta, może się łuszczyć i być zaczerwieniona. W dotyku jest szorstka. Z powodu naruszonej bariery hydrolipidowej jest narażona na zmianę temperatury czy wiatr.

Taki rodzaj skóry potrzebuje ukojenia. W kosmetykach powinny się pojawić bogatsze substancje – oleje czy wyciągi z roślin. Warto zrezygnować z preparatów z alkoholem w składzie, a postawić na naturalną pielęgnację.

Skóra tłusta

Skóra tłusta produkuje zbyt dużo sebum. Poznamy ja po rozszerzonych porach, błyszczeniu się i ziemistym kolorze. Taki rodzaj cery może wpływać na powstawanie trądziku z różnymi zapalnymi zmianami. Trudno na takiej skórze utrzymać makijaż. W pielęgnacji istotne są kosmetyki oczyszczające, ograniczające wydzielanie sebum, nawilżające oraz wspierające gojenie zmian zapalnych. Wbrew pozorom nie warto takiej cery zbyt często traktować kosmetykami matującymi, bo może to przynieść efekt odwrotny od pożądanego.

Skóra tłusta to domena nastolatków, ale coraz częściej borykają się z nią ludzie dorośli. Trzeba wtedy ostrożnie wybierać kosmetyk, które będziemy stosować na twarz.

Skóra mieszana

Wymieniliśmy już trzy rodzaje skóry, ale najczęściej występującym typem skóry jest skóra mieszana. To połączenie skóry tłustej i suchej. Niestety jest ona dość problematyczna w pielęgnacji. Charakteryzuje się tym, że w strefie T, czyli na brodzie, nosie i czole występuje skóra tłusta. Przetłuszcza się, ma rozszerzone pory, błyszczy się. Z kolei policzki są suche, wrażliwe, zaczerwienione. Żeby dobrze zadbać o taki rodzaj skóry, trzeba wybierać kosmetyki przeznaczone do danych partii twarzy. Policzki powinniśmy nawilżać i chronić przed podrażnieniami, z kolei w strefie T stosować kosmetyki przeznaczone do cery tłustej, które ograniczą wydzielanie sebum.