kosmo-medyk.pl

kosmo-medyk- zdrowie, uroda, dieta

kiedy dziecko nie nadaje się do żłobka
Lifestyle

Jakie są problemy w żłobku?

Wielu rodziców zastanawia się, od jakiego wieku dziecko można wysłać do żłobka. W przypadku, kiedy myślimy, iż nasza pociecha nie nadaje się do żłobka, często można pomylić jego niechęć z na przykład niegotowością do przebywania w grupie z dziećmi. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób stwierdzić, kiedy faktycznie dziecko nie nadaje się do żłobka.

Problemy w żłobku

W obecnych czasach wielu rodziców zastanawia się, czy dziecko można wysłać już do żłobka. W przypadku, gdy jest ono we właściwym wieku i jest zdrowe, to prawdopodobnie się do niego nadaje. Faktem jest to, że początku bywają trudne, lecz po okresie adaptacyjnym nasze dziecko powinno polubić żłobek. Bardzo rzadko pojawiają się sytuacje, w których faktycznie dziecko nie nadaje się do żłobka. Trzeba wiedzieć o tym, że do żłobka mogą uczęszczać dzieci od czterech miesięcy do nawet trzech lat. Jednakże warto pamiętać, że w niektórych żłobkach przyjmowane są też dzieci w nieco węższych kategoriach wiekowych. Z tego powodu zawsze należy sprawdzić, jakie warunki obowiązują w placówkach branych pod uwagę przez rodzica.

Kiedy dziecko nie nadaje się do żłobka?

W odniesieniu do pociech, które mają być przyjęte do żłóbka – prywatnego lub publicznego – nie ma żadnych szczególnych wymagań. Okazuje się, iż dziecko w żłobku nie musi wykazywać się danymi umiejętnościami. Dlatego każde dziecko bez problemu powinno być przyjęte do żłobka. Nasza pociecha z pewnością powinna polubić to miejsce. Zwłaszcza po odbyciu czasu adaptacyjnego. Należy też wspomnieć, że o tym, czy maluszek nadaje się do żłobka, okaże się dopiero wtedy, kiedy ostatecznie do niego trafi. Zdarzają się sytuacje, iż pociecha nie jest w stanie zaadaptować się do warunków panujących w żłobku. Jest to dość powszechny problem. Można to zobaczyć po tym, iż jego początkowa niechęć do pozostawania w żłobku nie przemija. Mogą też pojawiać się zgłoszenia problemów od opiekunek.

Czy wysyłać dziecko do żłobka?

W przypadku, gdy miną 3 miesiące, a nasza pociecha wziąć gwałtownie protestuje przed wybraniem się do żłobka, najlepiej zastanowić się nad tym, czy jednak lepiej nie będzie zrezygnować z placówki. Taka konieczność nierzadko jest ostatecznością. Warto powiedzieć o przyczynach, które powoduję, iż maluch nie nadaje się do żłobka. Trzeba tutaj wymienić sytuację, w której dziecko nie potrafi dzielić się uwagą osoby dorosłej z innymi maluchami. Nierzadko jest to spowodowane silną więzią z matką, a czasami z niedojrzałości emocjonalnej. Warto też wziąć pod uwagę osłabioną odporność. Pojawiają się przypadki, w których maluch ciągle choruje i często siedzi w domowym zaciszu – wszystko jest spowodowane chorobą. Jeżeli chcemy wyeliminować takowy problem, warto rozważyć wizytę u psychologa dziecięcego. Dobrej jakości fachowiec powinien ustalić przyczyny, a nierzadko pomoże też w rozwiązaniu problemu. Niestety jest to konieczność, jednak coraz więcej rodziców stawia na takie rozwiązanie. Inną opcją jest zmiana żłobka, ponieważ czasami to też pomaga.